ALE BAŁAGAN W TYCH DOMOWYCH PORZĄDKACH!!!!!!!!!!!!!!! Zamiatamy pojęciowe śmieci, odkurzamy zaśniedziałe poglądy a z fartucha robimy sztandar nowej udomowionej filozofii dla chłopców i dziewczynek.
środa, 11 lipca 2012

Praca twórcza jest jak praca domowa kobiet. Każdy widzi efekt finalny – książkę, obraz, rzeźbę... Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromu pracy i często twórczej męki, która prowadzi do ich ukończenia. Tak jak z bałaganem i porządkiem. Wszyscy widzą ten pierwszy, nad powstaniem drugiego nikt się nie zastanawia. Po prostu jest. A przecież porządek nie robi się sam.

 

Dlatego też do listy postulatów związanych z ochroną praw autorskich, którą moja grupa „Kreatywnego pisania” stworzyła na zajęciach z prof. Nasiłowską, dodałam punkt 6:


„6. Praca twórcy jest traktowana jak praca domowa kobiet - niewidoczna. Każdy widzi bałagan, ale nie każdy wie, że porządek nie robi się sam.”


Uważamy, że istnienie poniższych postulatów w sieci jest ważne. Dlatego zamieszczam je wszystkie tutaj, aby więcej osób mogło się z nimi zapoznać. A także by pomyślało, choć przez chwilę, co robią, kiedy nielegalnie, nie ponosząc żadnych opłat, ściągają teksty z internetu. Koszty są tylko po stronie twórcy. Każdy przyzna, że nie jest to uczciwa sytuacja.

 

Nie wątpliwości, co do postulatu 4. i 5., że „Dzieło to owoc pracy”, a „Praca powinna być wynagradzana”. Na pracy twórczej (jako przykład weźmy pisarza), oprócz autora, zarabia jeszcze redaktor, korektor, grafik, drukarz, dystrybutor, księgarz. Oczywiście każda z wymienionych osób ma swój niepodważalny wkład w produkt finalny, jakim jest dzieło gotowe do sprzedaży.


Z pracy domowej kobiet korzystają dzieci, partner, rodzice, teściowie, państwo. Dzieci, jako przyszli pracownicy, zarabiający na nasze emerytury. Partnerzy, mogący pracować zawodowo dłużej i więcej. Rodzice i teściowie, którymi w razie choroby najczęściej opiekują się kobiety. Państwo, bo zrzuciło na nie większość prac opiekuńczych.

 

I tak jak mówi punkt 7 „Interes państwa i społeczeństwa polega na rozwoju twórczości rodzimej”, tak w przypadku pracy na rzecz rodziny – interes państwa i społeczeństwa też od niej zależy.  

 

Ze względu na piractwo w sieci oraz brak socjalnych zabezpieczeń dla osób, pracujących tylko i wyłącznie w domu, oba te zagadnienia powinny stać się przedmiotem poważnej dyskusji.

 

Postulaty

 

1. Jesteśmy za rozwojem platform cyfrowych umożliwiających dostęp do utworów literackich i innych dzieł;
2. Książka powinna żyć dłużej niż towar w hipermarkecie kultury;
3. Potrzebna jest kampania społeczna, uświadamiająca wagę praw autorskich;
4. Dzieło jest owocem pracy;
5. Praca powinna być wynagradzana;
6. Praca twórcy jest traktowana jak praca domowa kobiet - niewidoczna. Każdy widzi bałagan, ale nie każdy wie, że porządek nie robi się sam.
7. Interes państwa i społeczeństwa polega na rozwoju twórczości rodzimej;
8. Potrzebne jest zrozumienie dla greckiej paidei: idei pracy, twórczości i uczenia się, uszlachetniających całe życie;
9. Dzieło powinno wchodzić w jak najszerszy obieg i być przedmiotem poważnej dyskusji;
10. Popieramy festiwale literackie jako okazję spotkań z publicznością i spotkań twórców, umożliwiającą wymianę idei;
11. Prawa autorskie przysługują każdemu;
12. Twórca ma prawo decydować, kto zarządza jego prawami;
13. Nie wolno pozbawiać twórcy wpływu na los dzieła;
14. Jesteśmy za różnorodnością form dostępu do utworów literackich (księgarnie, biblioteki, targi, sprzedaż internetowa);
15. Autor powinien móc zdecydować o skróceniu 70-letniego okresu ochrony praw autorskich po śmierci, przeniesienie jego utworów do domeny publicznej mogłoby się odbywać z chwilą jego śmierci;
16. Teksty podpisane przez autorów wolno cytować z internetu z podaniem źródła i autora, o ile nie jest to użycie komercyjne;
17. W wypadku wykorzystania tekstu w celach komercyjnych trzeba pytać autora o zgodę, a po jej uzyskaniu - podpisać umowę autorską i wypłacić honorarium;
18. Musimy chronić język literacki, tworzywo naszej twórczości i środek porozumiewania się;
19. Demokracja powinna wyzwalać siły twórcze i chronić wolność słowa;

20. Na wszystkich piszących i zabierających głos w przestrzeni publicznej spoczywa odpowiedzialność moralna za głoszone poglądy i propagowane postawy.

| < Lipiec 2012 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
SPIS TREŚCI BLOGA
kantallupa, naja i ich blog - bałagan
spiżarnia - półki pełne informacji
blogi - poezja i proza codzienności
blogi kobietologiczne
mądrale
inne wcielenia
kantallupa czyta
tu pisuje, tu bywa naja
autorki bloga - kontakt
zGGadaj się z nami!
Krewni i znajomi królika
Pokochaj świat, zacznij od siebie. Podaj dalej!

statystyka